SMC Diode Solutions SZ217V5.T
Part No.:
SZ217V5.T
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Single Zener Diodes
Package:
Die
Datasheet:
AetrixSZ217V5.T.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 500MW DIE
Comments
SZ217V5.T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
6 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C