Vishay VS-E5PW6006L-N3
Part No.:
VS-E5PW6006L-N3
Manufacturer:
Vishay
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
AetrixVS-E5PW6006L-N3.pdf
Description:
FREDS - TO-247
Comments
VS-E5PW6006L-N3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay
Series:
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.6 V @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
42 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C