WeEn Semiconductors WB60FV60ALZ
Part No.:
WB60FV60ALZ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
Die
Datasheet:
AetrixWB60FV60ALZ.pdf
Description:
WB60FV60AL/NAU000/NO MARK*CHIPS
Comments
WB60FV60ALZ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2 V @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Wafer
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C