WeEn Semiconductors WNSC06650T6J
Part No.:
WNSC06650T6J
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
4-VSFN Exposed Pad
Datasheet:
AetrixWNSC06650T6J.pdf
Description:
DIODE SIL CARBIDE 650V 6A 5DFN
Shipping
Inventory:2
Comments
WNSC06650T6J Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
4-VSFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 6 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
190pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-DFN (8x8)
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)