WeEn Semiconductors WNSC2D06650Q
Part No.:
WNSC2D06650Q
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
AetrixWNSC2D06650Q.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 6A TO220AC
Comments
WNSC2D06650Q Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 6 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
198pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
175°C