WeEn Semiconductors WNSC2D1012006Q
Part No.:
WNSC2D1012006Q
Package:
TO-220-2
Datasheet:
AetrixWNSC2D1012006Q.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 10A TO220AC
Comments
WNSC2D1012006Q Specifications
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
481pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C