WeEn Semiconductors WNSC2D101200D6J
Part No.:
WNSC2D101200D6J
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AetrixWNSC2D101200D6J.pdf
Description:
WNSC2D101200D/TO252/REEL 13" Q1
Comments
WNSC2D101200D6J Specifications
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
481pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C