WeEn Semiconductors WNSC2D101200W6Q
Part No.:
WNSC2D101200W6Q
Package:
TO-247-2
Datasheet:
AetrixWNSC2D101200W6Q.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 10A TO247-2
Comments
WNSC2D101200W6Q Specifications
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.65 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
110 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
490pF @ 1V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
175°C