WeEn Semiconductors WNSC2D2012006Q
Part No.:
WNSC2D2012006Q
Package:
TO-220-2
Datasheet:
AetrixWNSC2D2012006Q.pdf
Description:
WNSC2D201200/SOD59A/STANDARD MAR
Comments
WNSC2D2012006Q Specifications
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.65 V @ 20 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
950pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C