WeEn Semiconductors WNSC2D401200W6Q
Part No.:
WNSC2D401200W6Q
Package:
TO-247-2
Datasheet:
AetrixWNSC2D401200W6Q.pdf
Description:
WNSC2D401200W/TO247-2L/STANDARD
Comments
WNSC2D401200W6Q Specifications
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 40 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
2068pF @ 1V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C