Cosel USA, Inc. ZTS1R50505
Part No.:
ZTS1R50505
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
AetrixZTS1R50505.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 1.5W
Comments
ZTS1R50505 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
ZTS (1.5W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
300mA
Power (Watts):
1.5 W
Voltage - Isolation:
500 V
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Efficiency:
68%