Cosel USA, Inc. ZUS1R50505
Part No.:
ZUS1R50505
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
AetrixZUS1R50505.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V
Comments
ZUS1R50505 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
ZUS (1.5W)
Package/Case:
4-DIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
300mA
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
500 V
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP
Operating Temperature:
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Efficiency:
68%