Vishay General Semiconductor - Diodes Division 1.5SMC20A-M3/9AT
Part No.:
1.5SMC20A-M3/9AT
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
Aetrix1.5SMC20A-M3/9AT.pdf
Description:
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMC
Comments
1.5SMC20A-M3/9AT Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5SMC, TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17.1V
Voltage - Breakdown (Min):
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
54.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)