Vishay General Semiconductor - Diodes Division 1.5SMC24A-M3/57T
Part No.:
1.5SMC24A-M3/57T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
Aetrix1.5SMC24A-M3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMC
Comments
1.5SMC24A-M3/57T Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5SMC, TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20.5V
Voltage - Breakdown (Min):
22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
33.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
45.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)