Vishay General Semiconductor - Diodes Division 1.5SMC43A-M3/57T
Part No.:
1.5SMC43A-M3/57T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Aetrix1.5SMC43A-M3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMC
Comments
1.5SMC43A-M3/57T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
1.5SMC, TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36.8V
Voltage - Breakdown (Min):
40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)