SMC Diode Solutions 20SQ045-S
Part No.:
20SQ045-S
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Single Diodes
Package:
R-6, Axial
Datasheet:
Aetrix20SQ045-S.pdf
Description:
45V, 20A, R-6, DIODE SCHOTTKY
Shipping
Inventory:1
Comments
20SQ045-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
R-6, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
R-6
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C