SMC Diode Solutions 61SPB045A
Part No.:
61SPB045A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Single Diodes
Package:
SPD-2A
Datasheet:
Aetrix61SPB045A.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 60A SPD-2A
Comments
61SPB045A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
SPD-2A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
660 mV @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.2 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
2400pF @ 5V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C