Analog Power Inc. ADC6D10065A
Part No.:
ADC6D10065A
Manufacturer:
Analog Power Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
AetrixADC6D10065A.pdf
Description:
DIODE SIL SIC 650V 37A TO220-2
Shipping
Inventory:1
Comments
ADC6D10065A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Analog Power Inc.
Series:
WBG
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
37A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 2 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
6.3pF @ 0V, 100kHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C