Diodes Incorporated B1100LB-13
Part No.:
B1100LB-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixB1100LB-13.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB
Comments
B1100LB-13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
100pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMB
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C