Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZW04-102B-E3/54
Part No.:
BZW04-102B-E3/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
AetrixBZW04-102B-E3/54.pdf
Description:
TVS DIODE 102VWM 165VC DO204AL
Comments
BZW04-102B-E3/54 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
102V
Voltage - Breakdown (Min):
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.4A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)