Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZW04-239B-E3/54
Part No.:
BZW04-239B-E3/54
Datasheet:
AetrixBZW04-239B-E3/54.pdf
Description:
TVS DIODE 239VWM 384VC DO204AL
Comments
BZW04-239B-E3/54 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
239V
Voltage - Breakdown (Min):
266V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
384V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.1A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)