Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZW04-256B-E3/54
Part No.:
BZW04-256B-E3/54
Datasheet:
AetrixBZW04-256B-E3/54.pdf
Description:
TVS DIODE 256VWM 414VC DO204AL
Comments
BZW04-256B-E3/54 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
256V
Voltage - Breakdown (Min):
285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)