Bruckewell CBR10P65
Part No.:
CBR10P65
Manufacturer:
Bruckewell
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
AetrixCBR10P65.pdf
Description:
SIC SCHOTTKY DIODE,650V,10A,TO-2
Shipping
Inventory:7
Comments
CBR10P65 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bruckewell
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
29A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220-2L
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C