Comchip Technology CDBC2200LR-HF
Part No.:
CDBC2200LR-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixCDBC2200LR-HF.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 2A DO214AB
Comments
CDBC2200LR-HF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
30pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 175°C