Comchip Technology CDBD6100-G
Part No.:
CDBD6100-G
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AetrixCDBD6100-G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 6A DPAK
Comments
CDBD6100-G Specifications
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 6 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C