Comchip Technology CDBJFSC10650-G
Part No.:
CDBJFSC10650-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
AetrixCDBJFSC10650-G.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 10A TO220F
Comments
CDBJFSC10650-G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
710pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C