Littelfuse Inc. D4015L53
Part No.:
D4015L53
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet:
AetrixD4015L53.pdf
Description:
DIODE GP 400V 9.5A TO220
Comments
D4015L53 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
9.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 9.5 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
4 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220 Isolated Tab
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C