Littelfuse Inc. DK015LTP
Part No.:
DK015LTP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
AetrixDK015LTP.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 9.5A ITO220AB
Comments
DK015LTP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Teccor®
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
9.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 15 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
4 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AB
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C