Littelfuse Inc. DK020LTP
Part No.:
DK020LTP
Datasheet:
AetrixDK020LTP.pdf
Description:
DIODE GP 1KV 12.7A ITO220AB
Comments
DK020LTP Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
12.7A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 20 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C