Diodes Incorporated DSC10065
Part No.:
DSC10065
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
AetrixDSC10065.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 10A TO220AC
Comments
DSC10065 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
400pF @ 100mV, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO220AC (Type WX)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C