Diodes Incorporated DSC10065D1
Part No.:
DSC10065D1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AetrixDSC10065D1.pdf
Description:
DIODE SIL CARBIDE 650V 10A TO252
Comments
DSC10065D1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
400pF @ 100mV, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252 (Type WX)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C