Diodes Incorporated DSR15U600
Part No.:
DSR15U600
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
AetrixDSR15U600.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC
Comments
DSR15U600 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
DIODESTAR™
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.2 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C