Diodes Incorporated DSR6U600D1-13
Part No.:
DSR6U600D1-13
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AetrixDSR6U600D1-13.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 6A TO252-3
Comments
DSR6U600D1-13 Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.6 V @ 6 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
30pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252-3
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C