SemiQ GP3D010A065B
Part No.:
GP3D010A065B
Package:
TO-247-2
Datasheet:
AetrixGP3D010A065B.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 10A TO247-2
Comments
GP3D010A065B Specifications
Package/Case:
TO-247-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
419pF @ 1V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C