SemiQ GP3D010A120B
Part No.:
GP3D010A120B
Datasheet:
AetrixGP3D010A120B.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 10A TO247-2
Comments
GP3D010A120B Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.65 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
608pF @ 1V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C