SemiQ GP3D012A065B
Part No.:
GP3D012A065B
Datasheet:
AetrixGP3D012A065B.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 12A TO247-2
Shipping
Inventory:2
Comments
GP3D012A065B Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 12 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
572pF @ 1V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C