SemiQ GP3D015A120B
Part No.:
GP3D015A120B
Datasheet:
AetrixGP3D015A120B.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 15A TO247-2
Comments
GP3D015A120B Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 15 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
962pF @ 1V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C