SemiQ GP3D020A065A
Part No.:
GP3D020A065A
Manufacturer:
SemiQ
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
AetrixGP3D020A065A.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 20A TO220-2
Comments
GP3D020A065A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SemiQ
Series:
Amp+™
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.65 V @ 30 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
75 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
1247pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C