Littelfuse Inc. LSIC2SD065C10A
Part No.:
LSIC2SD065C10A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AetrixLSIC2SD065C10A.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 27A TO252
Comments
LSIC2SD065C10A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Gen2
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
27A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
470pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252 (DPAK)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C