Littelfuse Inc. LSIC2SD120A10
Part No.:
LSIC2SD120A10
Package:
TO-220-2
Datasheet:
AetrixLSIC2SD120A10.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 28A TO220AC
Comments
LSIC2SD120A10 Specifications
Series:
Gen2
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
28A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
582pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C