Diodes Incorporated MBRM5100-13-F
Part No.:
MBRM5100-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
Powermite®3
Datasheet:
AetrixMBRM5100-13-F.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A PWRMITE3
Comments
MBRM5100-13-F Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Powermite®3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
810 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 125°C