Taiwan Semiconductor Corporation MBRS10100
Part No.:
MBRS10100
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AetrixMBRS10100.pdf
Description:
10A, 100V, SCHOTTKY RECTIFIER
Comments
MBRS10100 Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Supplier Device Package:
TO-263AB (D2PAK)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C