Vishay General Semiconductor - Diodes Division P4KE400CA-E3/54
Part No.:
P4KE400CA-E3/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
AetrixP4KE400CA-E3/54.pdf
Comments
P4KE400CA-E3/54 Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
342V
Voltage - Breakdown (Min):
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
730mA
Power - Peak Pulse:
400W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)