Taiwan Semiconductor Corporation S12MCHV7G
Part No.:
S12MCHV7G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixS12MCHV7G.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 12A DO214AB
Shipping
Inventory:18
Comments
S12MCHV7G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 12 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:
78pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C