SMC Diode Solutions S3D20065F
Part No.:
S3D20065F
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
AetrixS3D20065F.pdf
Description:
650V, 20A, ITO-220AC, SIC SCHOTT
Shipping
Inventory:2
Comments
S3D20065F Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
48A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
1550pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C