Diodes Incorporated SBR10U45D1-T
Part No.:
SBR10U45D1-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AetrixSBR10U45D1-T.pdf
Description:
DIODE SBR 45V 10A TO252-3
Comments
SBR10U45D1-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
570 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252-3
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C