Diodes Incorporated SBR12U45LH-13
Part No.:
SBR12U45LH-13
Package:
PowerDI™ 5SP
Datasheet:
AetrixSBR12U45LH-13.pdf
Description:
DIODE SBR 45V 12A POWERDI5SP
Comments
SBR12U45LH-13 Specifications
Series:
SBR®
Package/Case:
PowerDI™ 5SP
Product Status:
Obsolete
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 12 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C