Diodes Incorporated SBR1U30CSP-7
Part No.:
SBR1U30CSP-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
2-XDFN
Datasheet:
AetrixSBR1U30CSP-7.pdf
Description:
DIODE SBR 30V 1A X2-WLB1406-2
Comments
SBR1U30CSP-7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
2-XDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
480 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
75 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
80pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
X2-WLB1406-2
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C