Diodes Incorporated SBR8U20SP5-13
Part No.:
SBR8U20SP5-13
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
AetrixSBR8U20SP5-13.pdf
Description:
DIODE SBR 20V 8A POWERDI5
Comments
SBR8U20SP5-13 Specifications
Series:
SBR®
Package/Case:
PowerDI™ 5
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
510 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 20 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C