Diodes Incorporated SBRFP10U45D1-13
Part No.:
SBRFP10U45D1-13
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AetrixSBRFP10U45D1-13.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 45V 10A TO252
Comments
SBRFP10U45D1-13 Specifications
Series:
SBR
Package/Case:
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 45 V
Supplier Device Package:
TO-252 (DPAK)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C